"Tabu w literaturze i sztuce dla dzieci" jest owocem projektu Tabu w sztuce dla dzieci zainicjowanego przez Duński Instytut Kultury, którego elementem była seria spotkań autorskich, wykładów i warsztatów zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, przygotowanych przez autorów, ilustratorów i ekspertów w dziedzinach związanych z wychowaniem i literaturą dla dzieci. Towarzyszyła im wystawa książek i ilustracji z dziewięciu krajów - Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Austrii, Portugalii, Szwajcarii, Bułgarii i Polski. (…)
Fragment tekstu duńskiego pisarza, Oscara K.
Choć książki poruszające trudne tematy ukazują się w Polsce coraz częściej, wciąż z trudem torują sobie drogę do odbiorców i nie zawsze zdobywają uznanie i zrozumienie rodziców, dziadków, nauczycieli, bibliotekarzy i pedagogów. W wielu europejskich krajach jest podobnie. Chcąc wpłynąć na zmianę status quo, zawsze warto szukać inspiracji tam, gdzie już zdobyto doświadczenia. Stąd w naszym projekcie silna dominanta skandynawska, w krajach skandynawskich bowiem proces wprowadzania do literatury dla dzieci tematów tabu trwa już od dłuższego czasu. Śmierć i choroba, jedne z najtrudniejszych tematów, są wprawdzie od ponad półtora wieku obecne w twórczości Andersena, która inspirowała przecież wielu kolejnych twórców - i klasyków - tej literatury, ale mocno wybrzmiały one bodaj jedynie w powieściach Astrid Lindgren. (…)
Mamy nadzieję, że zaprezentowane tu pokłosie projektu - wystąpienia zaproszonych doń twórców i specjalistów - pozwoli czytelnikom poszerzyć wiedzę na temat znaczenia książki dla dzieci poruszającej trudne tematy i ukaże jej pozycję w innych krajach europejskich. A także, że wesprze rodziców, dziadków, nauczycieli, pedagogów, bibliotekarzy, psychologów - wszystkich poszukujących metod wspierania rozwoju duchowego i osobowościowego dzieci, które los powierzył ich opiece.
Ze wstępu Bogusławy Sochańskiej
Dyrektora Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce